Najuticajnije sportske žene u proteklih 20 godina | BA.GlobalScienceCollaboration.org

Najuticajnije sportske žene u proteklih 20 godina

Sretan Međunarodni dan žena! Evo samo nekih od neverovatnih sportistkinja smo proslavili tijekom godina

Prošle godine, sportski Women Of The Year Awards imenu Jessica Ennis Hill pobjednik za 2015. Godinu nakon što je još jedan nevjerovatan godine u sportu.

Dakle, mislili smo - u čast Međunarodnog dana žena - da ćemo uzeti vratimo se na proteklih dvadeset godina inspirativnih žena, dame koje su se kući ovu prestižnu nagradu, nakon fenomenalnog godina u sportu.

Osvrt nas podsjeća koliko dugo neki od ovih šampiona su se dokazuje kao istinski sportista.

2014 CHARLOTTE DUJARDIN

Dvostruki olimpijski dresuru prvak uživao još jedan zvjezdani godine u 2014. Godini, osvojivši dvije zlatne medalje na svjetskim konjičkim igrama u Normandiji, jahanje na uspjeh na nju vjerovati konja Valegro.

load...

2013 CHRISTINE OHURUOGU

Na svjetskom prvenstvu u Moskvi, Christine Ohuruogu povratila 400m svjetsku titulu koju je osvojio šest godina ranije. A foto-finiš je potrebno, međutim, sa samo fourthousandths sekunde razdvaja istočno Londoner iz Amantle Montsho Bocvane na drugom mjestu!

2012 JESSICA ENNIS-HILL

Ko može zaboraviti Super subotu? Na taj dan plakat djevojku u Londonu 2012. Godine Igre ispunila svoj potencijal osvajanjem olimpijskog sedmoboju zlata na iste noći kao Greg Rutherford i Mo Farah osvajanje zlatne medalje.

load...

2011 SARAH STEVENSON

Sarah Stevenson dramatično osvojio je naslov svjetskog prvaka taekwondo 67kg u južnokorejskom gradu Gyeongju - bez obzira na uzimanje četiri mjeseca pauze od nje sport da se brine za nju kritično bolesni roditelji.

2010 MAGGIE ALPHONSI

Saraceni flanker Maggie Alphonsiwas je isticao igrač šestog ženske ragbi Svetsko prvenstvo Engleske završio drugoplasirani na domaćem terenu na Novi Zeland.

2009 Chrissie WELLINGTON

U 2009. Godini triatlonac Chrissie Wellingtoncompleted 2,4 kilometara plivanja, 112 kilometara vožnje bicikla i 26,2 kilometra maratona u courserecord vremena da osvoji treću uzastopnu Ironman svijeta šampionsku titulu na Havajima!

2008 NICOLE COOKE

Sedam nedelja nakon osvajanja prvog britanskog zlata na Olimpijskim igrama u Pekingu, u trci puta, velški biciklista trijumfovao u istoj disciplini na putu svjetskom prvenstvu.

2007 VICTORIA PENDLETON

Mnogo pre uspjeh Olimpijskih igara u Londonu, Victoria Pendleton je bio prvi biciklista da podigne Sports žena godine nagradu nakon što je osvojila tri zlatne medalje na stazi biciklizam svjetska prvenstva u Mallorca.

2005 ZARA PHILLIPS

Nakon pauze za nagrade od jedne godine, kraljica unuka pokazali off joj jahanje junaštvo u 2005. Godini dok je osvojio pojedinačno i ekipno zlatne medalje na Evropskom Eventing prvenstvo u Blenheim Palace.

2004 KELLY HOLMES

Nakon godina od povrede i slomljenog srca, Kelly Holmes postao sportski legenda osvajanjem olimpijskog 800m i 1500m zlato u roku od šest senzacionalne dana u Atini.

2003 PIPPA Funnell

Konjički Pippa Funnell završio Grand Slam Eventing nakon bez presedana počistili pobjeda u Kentucky, badminton i Burghley.

2002 i 1999 Pola Redklif

Pobjede u Londonu i Čikagu maratona - sa svetom najbolje vrijeme u drugoj - opravdano prekidač sa staze na daljinu puta koji vodi za Paula Radcliffe i drugu pobjedu SWOTY 2002. Godine.

Nekoliko godina prije toga trkač slomio Zola Budd je 14-godišnji Commonwealth 3,000m zapisnik, a zatim osvojio 10.000 metara srebro na Svjetskom prvenstvu u Sevilji.

2001 ELLEN MACARTHUR

Nakon 94 dana na moru, 24-godišnji je postala najmlađa osoba i najbrža žena za plovidbu svijeta jednom rukom, dok je drugi završio u Vendée Globe trku.

2000 & 1998 DENISE LEWIS

Denise Lewis savladao bolne povrede noge da osiguraju britanski prvi olimpijski naslov sedmoboju od Mary Peters u 1972. Minhenu Igre i njen treći pobjede SWOTY.

Prije toga je dobila glavnu nagradu nakon sedmoboju pobedi na Evropljana u Budimpešti i Igre Commonwealtha u Kuala Lumpuru.

1997 ALISON NICHOLAS

Deminutiv Nicholas osvojio US Open naslov golf žena, u Pumpkin Ridge u Oregonu, u koji je bio vrhunac njene igračke karijere.

1996 LAURA DAVIES

1996. Godine Laura Davies konsoliduju svoju poziciju kao vodeći svjetski ženski golfer i najbolji Engleske ikad proizveo, osvojivši 10 turnira na obje strane Atlantika, uključujući i dva majora.

1995 LYNN SIMPSON

Lynn Simpson postala kajak svjetski prvak u Nottingham, godinu dana nakon što je završila ekonomiju diplomu u istom gradu.